Skip to content ↓

Church Hill Infant School

2014-15

Governors for Year: 2014-15

The following governors were in office at 31 August 2015.  The Governors were in office throughout the period except where shown.

Full Governing Body

Governor

Appointed/Resigned

FGB Meetings attended

Out of a possible

Eloise Hollis1

(Chair from 1 October 2014)

 

6

6

Kiran Mistry1 (Chair to 25 September 2014)

Resigned 25 September 2014

0

0

Naynesh Karia1 (Vice-Chair from 19 May 2015)

 

5

6

Ryan Ludlam2 (Vice-Chair to 26 March 2015)

Resigned 26 March 2015

2

3

Sunita Bhal2

 

6

6

Meera Bulsara3

 

6

6

Lisa Clarke3

 

6

6

Dan Corcoran3

 

5

6

David Hill1

 

4

6

Ian O'Flynn2

 

3

6

Paresh Mistry2

Appointed 6 March 2015

3

3

Bill Blyghton1

Appointed 29 April 2015

Resigned 25 September 2015

2

2

1Governor

2Parent Governor

3Staff Governor

Finance Committee

Committee members as at 31 August 2015 comprised D Hill, N Karia, P Mistry, M Bulsara (Accounting Officer) and K Randle (Deputy Head Teacher).  The School Business Manager (Chief Financial Officer) also attended meetings by invitation.  Governors and attendees were in office throughout the period except where shown.

Governor/Attendee

Appointed/Ceased

Meetings attended

Out of a possible

D Hill (Chair)

 

4

5

N Karia

 

5

5

R Ludlam

Resigned 26 March 2015

2

3

P Mistry

Appointed 19 May 2015

1

1

M Bulsara (Accounting Officer)

 

5

5

K Randle

Appointed 1 October 2014

2

5

M Wren (Chief Financial Officer)

Appointed 31st August 2014

5

5

Pay and Staffing Committee

Committee members as at 31 August 2015 comprised E Hollis, D Hill, S Bhal, B Blyghton and M Bulsara (Headteacher). Governors and attendees were in office throughout the period except where shown.

Governor/Attendee

Appointed/Ceased

Meetings attended

Out of a possible

E Hollis (Chair)

 

3

3

D Hill

 

1

3

S Bhal

 

2

3

R Ludlam

Resigned 26 March 2015

1

3

B Blyghton

Appointed 19 May 2015

1

3

M Bulsara

 

3

3

 

 

Premises and Health and Safety Committee

Committee members as at 31 August 2015 comprised S Bhal, L Clarke, M Bulsara.  The School Business Manager and Premises Officer also attended meetings by invitation.  Governors and attendees were in office throughout the period except where shown.

 

Governor/Attendee

Appointed/Ceased

Meetings attended

Out of a possible

S Bhal (Chair)

 

2

2

L Clarke

 

2

2

M Bulsara

 

2

2

M Wren (By Invitation)

 

2

2

S Harper (By Invitation)

 

1

2

Governors with Specific Responsibility

Named governors have specific responsibility and visit school with a clear focus.  They monitor and evaluate how the school is progressing against specific strategic goals.

 

Role

Governor

Meetings attended

Out of Possible

Maths

N Karia

3

3

English

L Clarke

3

3

SEND

E Hollis

2

2

Pupil Premium/ Sport

I O’Flynn

1

1

Safeguarding

R Ludlam (Resigned 26 March 2015)

D Corcoran

1

1

2

2

Equality

S Bhal

1

1